Eaton (formerly Cooper Bussmann) 1250NH4AG
1250NH4AG picture photo
Mfg. Part Number
1250NH4AG
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1250A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
1250NH4AG.pdf
Availability of 1250NH4AG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1250NH4AG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1250NH4AG
Internal Part NumberEIS-1250NH4AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current1.25kA
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension3.307" L x 3.425" W x 4.094" H (84.00mm x 87.00mm x 104.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1250NH4AG
Related Links1250, 1250NH4AG Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
1250NH4AG Details Description
Related parts for 1250NH4AG
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TRANSFRMER HANDWHEEL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
IC FPGA 615 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf