Littelfuse 125E2C15.5
125E2C15.5 picture photo
Mfg. Part Number
125E2C15.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 125E 15.5KV
Datasheet Download
125E2C15.5.pdf
Availability of 125E2C15.5
QUANTITY
125E2C15.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 125E2C15.5
Internal Part NumberEIS-125E2C15.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current125A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension18.875" L x 3.000" W x 6.380" H (479.43mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125E2C15.5
Related Links125E2, 125E2C15.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
125E2C15.5 Details Description
Related parts for 125E2C15.5
PHOTODIODE UV 17.74MM SQ TO-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM BEIGE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 40MCD YLW datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf