Illinois Capacitor 128LBB250M2DH
128LBB250M2DH picture photo
Mfg. Part Number
128LBB250M2DH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
128LBB250M2DH.pdf
Availability of 128LBB250M2DH
QUANTITY
128LBB250M2DH Order Process
Ship out your order
Specifications of 128LBB250M2DH
Internal Part NumberEIS-128LBB250M2DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)138.16 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.91A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)128LBB250M2DH
Related Links128LBB, 128LBB250M2DH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
128LBB250M2DH Details Description
Related parts for 128LBB250M2DH
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf