JST Sales America Inc. 12FMN-BMTR-A-TB
12FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
12FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
12FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 12FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 12FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-12FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12FMN-BMTR-A-TB
Related Links12FMN-B, 12FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
12FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 12FMN-BMTR-A-TB
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
EVAL KIT STEP-DOWN 12A MAX15112 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 34POS datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
RES 27.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
24 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
DUST CAP FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 680K 5% 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf