Bourns Inc. CR0402-JW-102GLF
CR0402-JW-102GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-102GLF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-102GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-102GLF
QUANTITY
CR0402-JW-102GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-102GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-102GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-102GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-102GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-102GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-102GLF
DIP CABLE - HDM20S/AE20M/HDM20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf