Vishay Semiconductor/Diodes Division 12TTS08S
12TTS08S picture photo
Mfg. Part Number
12TTS08S
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CNTRL 800V 12A SMD-220
Datasheet Download
12TTS08S.pdf
Availability of 12TTS08S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12TTS08S Order Process
Ship out your order
Specifications of 12TTS08S
Internal Part NumberEIS-12TTS08S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.2V
Current - On State (It (AV)) (Max)8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12.5A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12TTS08S
Related Links12TT, 12TTS08S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12TTS08S Details Description
Related parts for 12TTS08S
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 24V 10.1W .42A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 1.1KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf
IC REDRIVER HDMI 32TQFN datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V datasheet.pdf