Littelfuse 12VL170U
12VL170U picture photo
Mfg. Part Number
12VL170U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 12V 1.70A STRAP
Datasheet Download
12VL170U.pdf
Availability of 12VL170U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12VL170U Order Process
Ship out your order
Specifications of 12VL170U
Internal Part NumberEIS-12VL170U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® VL
PackagingBulk
Voltage - Max12V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.7A
Current - Trip (It)4.1A
R Min/Max0.018 ~ 0.064 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12VL170U
Related Links12VL, 12VL170U Datasheet, Littelfuse Distributor
12VL170U Details Description
Related parts for 12VL170U
IDC CABLE - MSD60K/MC60F/MSD60K datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.33A HOLD datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf