Stackpole Electronics Inc. RSF12JT3R90
RSF12JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT3R90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 3.9 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT3R90.pdf
Availability of RSF12JT3R90
QUANTITY
RSF12JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT3R90
Internal Part NumberEIS-RSF12JT3R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT3R90
Related LinksRSF12, RSF12JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT3R90 Details Description
Related parts for RSF12JT3R90
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 13/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
EMI FILTER 0.45UF C TYPE MIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 16GA 50PC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf