Vishay/Dale IMC1812ES101J
IMC1812ES101J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES101J
Brief Description
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ES101J.pdf
Availability of IMC1812ES101J
QUANTITY
IMC1812ES101J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES101J
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES101J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES101J
Related LinksIMC181, IMC1812ES101J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES101J Details Description
Related parts for IMC1812ES101J
IC OPAMP AUDIO 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
14 PT 06 W 14 GLAND ASSY datasheet.pdf