Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ43SNLC
D38999/26JJ43SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ43SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ43SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ43SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ43SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ43SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ43SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ43SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ43SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ43SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ43SNLC
MOSFET N-CH 200V 31A TO-220AB datasheet.pdf
LED REPL GLOBE E27 626NM RED datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 7.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO263 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
POTTING SILICONE SEALANT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf