| Internal Part Number | EIS-12X12-6-4432W | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 43xxx-45xx,47xx | |
| Standard Package | 6 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | 4432W | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided | |
| Adhesive | Acrylic, 430 | |
| Backing, Carrier | PVC (Poly Vinyl Chloride) | |
| Thickness | 0.031" (31 mils, 0.787mm) 1/32" | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Color | White | |
| Usage | General Purpose | |
| Temperature Range | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 12X12-6-4432W | |
| Related Links | 12X12-, 12X12-6-4432W Datasheet, 3M Distributor | |
 | B9PS-VH(LF)(SN) | CONN HEADER VH SIDE 9POS 3.96MM | datasheet.pdf | |