3M 12X12-6-4932
12X12-6-4932 picture photo
Mfg. Part Number
12X12-6-4932
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE VHB WHITE 12X12" LOW SURFAC
Datasheet Download
12X12-6-4932.pdf
Availability of 12X12-6-4932
QUANTITY
12X12-6-4932 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12X12-6-4932
Internal Part NumberEIS-12X12-6-4932
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File3M VHB adhesive demonstration - Another Geek Moment
MSDS Material Safety Datasheet4932 MSDS
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Standard Package6
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesVHB™ 4932
PackagingBulk
Tape TypeDouble Coated, Double Sided
AdhesiveAcrylic, 300LSE
Backing, CarrierPaper
Thickness0.025" (25 mils, 0.635mm)
Thickness - Adhesive0.022" (22 mils, 0.559mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Width12.00" (304.80mm) 1'
Length12.00" (304.80mm) 1'
ColorWhite
UsageGeneral Purpose
Temperature Range160°F (71°C)