API Delevan 1331-103J
1331-103J picture photo
Mfg. Part Number
1331-103J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 106MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
1331-103J.pdf
Availability of 1331-103J
QUANTITY
1331-103J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331-103J
Internal Part NumberEIS-1331-103J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1331
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating106mA
Current - Saturation106mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331-103J
Related Links1331, 1331-103J Datasheet, API Delevan Distributor
1331-103J Details Description
Related parts for 1331-103J
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 68 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 350V 15A D2PAK datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP TOOL G50 CAD datasheet.pdf