JST Sales America Inc. 13FMN-BMT-A-TF
13FMN-BMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
13FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 13POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
13FMN-BMT-A-TF.pdf
Availability of 13FMN-BMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
13FMN-BMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 13FMN-BMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-13FMN-BMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions13
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13FMN-BMT-A-TF
Related Links13FMN-B, 13FMN-BMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
13FMN-BMT-A-TF Details Description
Related parts for 13FMN-BMT-A-TF
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220-2L datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
BOX ABS 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC XMITTER 315MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf