Ohmite 13FPR025E
13FPR025E picture photo
Mfg. Part Number
13FPR025E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.025 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
13FPR025E.pdf
Availability of 13FPR025E
QUANTITY
13FPR025E Order Process
Ship out your order
Specifications of 13FPR025E
Internal Part NumberEIS-13FPR025E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS Information10 Series Material Declaration
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.626" L (5.08mm x 15.90mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13FPR025E
Related Links13FP, 13FPR025E Datasheet, Ohmite Distributor
13FPR025E Details Description
Related parts for 13FPR025E
CONN FFC RCPT HSG 12POS 1.27MM datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHO BK1.5X1.5"(6=6') datasheet.pdf
DIODE PIN GP 200V SOT-23 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 M32 datasheet.pdf
CABLE CLAMPS, 11/16" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V 6-UDFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOL 24V 71OHM CONT 4STUD datasheet.pdf