KEMET R82DC4100DQ60K
R82DC4100DQ60K picture photo
Mfg. Part Number
R82DC4100DQ60K
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
R82DC4100DQ60K.pdf
Availability of R82DC4100DQ60K
QUANTITY
R82DC4100DQ60K Order Process
Ship out your order
Specifications of R82DC4100DQ60K
Internal Part NumberEIS-R82DC4100DQ60K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesR82
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R82DC4100DQ60K
Related LinksR82DC41, R82DC4100DQ60K Datasheet, KEMET Distributor
R82DC4100DQ60K Details Description
Related parts for R82DC4100DQ60K
IC OP AMP DUAL 125MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER Z AXIS 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SR BTS WW 59 9 ASY A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.15A VML0806 datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE FCC-2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf