Logic PD, Inc. CENGPXA270-416-11-505EXR
CENGPXA270-416-11-505EXR picture photo
Mfg. Part Number
CENGPXA270-416-11-505EXR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
CARD ENGINE 64MB SDRAM
Datasheet Download
CENGPXA270-416-11-505EXR.pdf
Availability of CENGPXA270-416-11-505EXR
QUANTITY
CENGPXA270-416-11-505EXR Order Process
Ship out your order
Specifications of CENGPXA270-416-11-505EXR
Internal Part NumberEIS-CENGPXA270-416-11-505EXR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU Core
Core ProcessorPXA270
Co-Processor-
Speed416MHz
Flash Size64MB
RAM Size64MB
Connector TypeEdge Connector
Size / Dimension2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENGPXA270-416-11-505EXR
Related LinksCENGPXA270-4, CENGPXA270-416-11-505EXR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
CENGPXA270-416-11-505EXR Details Description
Related parts for CENGPXA270-416-11-505EXR
CABLE D-SUB-HFM09H/AE09G/HFM09H datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 BRASS 1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 8.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 72COND 20AWG BLK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.8A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 350W datasheet.pdf