| Internal Part Number | EIS-1418N4ALE10 | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1418N4ALE10.stp1418N4ALE10.dxf | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1418 | |
| Container Type | Box with Mounting Flange | |
| Size / Dimension | 24.000" L x 20.000" W (609.60mm x 508.00mm) | |
| Height | 10.000" (254.00mm) | |
| Area (L x W) | 480" (3097cm) | |
| Design | Hinged Door, Lid | |
| Material | Metal, Aluminum | |
| Color | Natural | |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) | |