Switchcraft Inc. 14281-18SG-300
14281-18SG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14281-18SG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
14281-18SG-300.pdf
Availability of 14281-18SG-300
QUANTITY
14281-18SG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14281-18SG-300
Internal Part NumberEIS-14281-18SG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14281-18SG-300
Related Links14281-1, 14281-18SG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14281-18SG-300 Details Description
Related parts for 14281-18SG-300
IC 24BIT 192KHZ 6CH DAC 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 2.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf