Switchcraft Inc. 14292-18PG-300
14292-18PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14292-18PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
14292-18PG-300.pdf
Availability of 14292-18PG-300
QUANTITY
14292-18PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14292-18PG-300
Internal Part NumberEIS-14292-18PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14292-18PG-300
Related Links14292-1, 14292-18PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14292-18PG-300 Details Description
Related parts for 14292-18PG-300
IC DRIVER HIGH SIDE D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 66MHZ 8CASON datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf