Switchcraft Inc. 14292-20PG-3ES
14292-20PG-3ES picture photo
Mfg. Part Number
14292-20PG-3ES
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
14292-20PG-3ES.pdf
Availability of 14292-20PG-3ES
QUANTITY
14292-20PG-3ES Order Process
Ship out your order
Specifications of 14292-20PG-3ES
Internal Part NumberEIS-14292-20PG-3ES
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14292-20PG-3ES
Related Links14292-2, 14292-20PG-3ES Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14292-20PG-3ES Details Description
Related parts for 14292-20PG-3ES
IC REG LDO 12V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT INV 24SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR/AND DUAL ECL 16SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
STD MNT TIE MNT 3/4"STD 19MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRGHT PIN datasheet.pdf