Aries Electronics, Inc. 145-PGM15024-10
145-PGM15024-10 picture photo
Mfg. Part Number
145-PGM15024-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
145-PGM15024-10.pdf
Availability of 145-PGM15024-10
QUANTITY
145-PGM15024-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 145-PGM15024-10
Internal Part NumberEIS-145-PGM15024-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)145-PGM15024-10
Related Links145-PGM, 145-PGM15024-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
145-PGM15024-10 Details Description
Related parts for 145-PGM15024-10
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CRYSTAL OSCILLATR CLCK 24-QFN datasheet.pdf
IC DAS 2CH MICROLESS POWERSSO36 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 RED datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 427 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf