Pulse Electronics Corporation 14A-2.5-16B13
14A-2.5-16B13 picture photo
Mfg. Part Number
14A-2.5-16B13
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
14A-2.5-16B13.pdf
Availability of 14A-2.5-16B13
QUANTITY
14A-2.5-16B13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14A-2.5-16B13
Internal Part NumberEIS-14A-2.5-16B13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational PC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 300mA, Series 150mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)28.58mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14A-2.5-16B13
Related Links14A-2., 14A-2.5-16B13 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
14A-2.5-16B13 Details Description
Related parts for 14A-2.5-16B13
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 30 POS PLUG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 80MA 62 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 15A 5.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf