Cornell Dubilier Electronics 150104K630FE
150104K630FE picture photo
Mfg. Part Number
150104K630FE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150104K630FE.pdf
Availability of 150104K630FE
QUANTITY
150104K630FE Order Process
Ship out your order
Specifications of 150104K630FE
Internal Part NumberEIS-150104K630FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.102" L (8.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150104K630FE
Related Links150104, 150104K630FE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150104K630FE Details Description
Related parts for 150104K630FE
IONIZER BENCH FOAM MEDIA FILTER datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LED T-5MM SGL 565NM GRN DIFF PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RD LC 1.2" 5X7 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AM6001281 GUARD datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 18" datasheet.pdf