3M 150208-5002-RB
150208-5002-RB picture photo
Mfg. Part Number
150208-5002-RB
Brief Description
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
150208-5002-RB.pdf
Availability of 150208-5002-RB
QUANTITY
150208-5002-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150208-5002-RB
Internal Part NumberEIS-150208-5002-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package476
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150208-5002-RB
Related Links150208-, 150208-5002-RB Datasheet, 3M Distributor
150208-5002-RB Details Description
Related parts for 150208-5002-RB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH POWER TOOL 10AMP datasheet.pdf
IC TXRX CAN W/STNDBY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
3W3_FE_RA 75 OHMS_BRACKET_CLIP(1 datasheet.pdf