Linear LT3009ESC8-1.5#TRPBF
LT3009ESC8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009ESC8-1.5#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 20MA SC70-8
Datasheet Download
LT3009ESC8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3009ESC8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3009ESC8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009ESC8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009ESC8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Supplier Device PackageSC-70-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009ESC8-1.5#TRPBF
Related LinksLT3009ESC8, LT3009ESC8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009ESC8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009ESC8-1.5#TRPBF
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 3GBIT 153VFBGA datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-VOLT SIDELOOKER datasheet.pdf
MICROCHIP CONTROL FOR PIC16F628 datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1X1 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf