Nichicon UPX1A331MPD
UPX1A331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1A331MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPX1A331MPD.pdf
Availability of UPX1A331MPD
QUANTITY
UPX1A331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1A331MPD
Internal Part NumberEIS-UPX1A331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current378mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPX1A331MPD
Related LinksUPX1A, UPX1A331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPX1A331MPD Details Description
Related parts for UPX1A331MPD
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf