3M 150224-2000-TH
150224-2000-TH picture photo
Mfg. Part Number
150224-2000-TH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150224-2000-TH.pdf
Availability of 150224-2000-TH
QUANTITY
150224-2000-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 150224-2000-TH
Internal Part NumberEIS-150224-2000-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package154
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150224-2000-TH
Related Links150224-, 150224-2000-TH Datasheet, 3M Distributor
150224-2000-TH Details Description
Related parts for 150224-2000-TH
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf