Cornell Dubilier Electronics 150335J250TF
150335J250TF picture photo
Mfg. Part Number
150335J250TF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150335J250TF.pdf
Availability of 150335J250TF
QUANTITY
150335J250TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 150335J250TF
Internal Part NumberEIS-150335J250TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.299" L (15.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150335J250TF
Related Links150335, 150335J250TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150335J250TF Details Description
Related parts for 150335J250TF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
CASE PLSTC GM 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
WIREWAY 1" NIPPLE 4X4" datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
F3SJ-A1220P55 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf