Cornell Dubilier Electronics 150563J630FC
150563J630FC picture photo
Mfg. Part Number
150563J630FC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150563J630FC.pdf
Availability of 150563J630FC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150563J630FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150563J630FC
Internal Part NumberEIS-150563J630FC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150563J630FC
Related Links150563, 150563J630FC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150563J630FC Details Description
Related parts for 150563J630FC
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
IC V-PROT 2-4CELL LI-ION 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .187 NATURAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 100W 100V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf