Cornell Dubilier Electronics 150563K630FC
150563K630FC picture photo
Mfg. Part Number
150563K630FC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150563K630FC.pdf
Availability of 150563K630FC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150563K630FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150563K630FC
Internal Part NumberEIS-150563K630FC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150563K630FC
Related Links150563, 150563K630FC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150563K630FC Details Description
Related parts for 150563K630FC
CONN HEADER 52POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .040"D .135"L datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7S 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf