Cornell Dubilier Electronics 150823J100BB
150823J100BB picture photo
Mfg. Part Number
150823J100BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
150823J100BB.pdf
Availability of 150823J100BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150823J100BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150823J100BB
Internal Part NumberEIS-150823J100BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150823J100BB
Related Links150823, 150823J100BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150823J100BB Details Description
Related parts for 150823J100BB
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CONN TERMINAL SLEEVE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 480VAC datasheet.pdf