3M 151208-2420-RB
151208-2420-RB picture photo
Mfg. Part Number
151208-2420-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2MM PIN STRIP HEADER 8 POSITION
Datasheet Download
151208-2420-RB.pdf
Availability of 151208-2420-RB
QUANTITY
151208-2420-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 151208-2420-RB
Internal Part NumberEIS-151208-2420-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1512
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151208-2420-RB
Related Links151208-, 151208-2420-RB Datasheet, 3M Distributor
151208-2420-RB Details Description
Related parts for 151208-2420-RB
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W SNGL 48V 12V PCB datasheet.pdf
SOFIX KIT 5X6 datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
TVS DIODE 430VWM 600VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf