3M 151218-8322-RB
151218-8322-RB picture photo
Mfg. Part Number
151218-8322-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2MM PIN STRIP HEADER 18 POSITION
Datasheet Download
151218-8322-RB.pdf
Availability of 151218-8322-RB
QUANTITY
151218-8322-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 151218-8322-RB
Internal Part NumberEIS-151218-8322-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1512
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151218-8322-RB
Related Links151218-, 151218-8322-RB Datasheet, 3M Distributor
151218-8322-RB Details Description
Related parts for 151218-8322-RB
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG INV CHARGE PUMP 24FLGA datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf