Vishay Semiconductor/Diodes Division 151CMQ045
151CMQ045 picture photo
Mfg. Part Number
151CMQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D60
Datasheet Download
151CMQ045.pdf
Availability of 151CMQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
151CMQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 151CMQ045
Internal Part NumberEIS-151CMQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-249AA (Modified), D-60
Supplier Device PackageD-60
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151CMQ045
Related Links151C, 151CMQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
151CMQ045 Details Description
Related parts for 151CMQ045
IC SOURCE DRVR 10BIT SER 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CTLR PWM MULTIPHASE 28-QSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC PCI SW 32CH 8PORT 1517-FCBGA datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RECEPT 144POS W/POST SMD datasheet.pdf