3M 152210-0200-GG
152210-0200-GG picture photo
Mfg. Part Number
152210-0200-GG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 2MM 10POS 15GOLD
Datasheet Download
152210-0200-GG.pdf
Availability of 152210-0200-GG
QUANTITY
152210-0200-GG Order Process
Ship out your order
Specifications of 152210-0200-GG
Internal Part NumberEIS-152210-0200-GG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series1522
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)152210-0200-GG
Related Links152210-, 152210-0200-GG Datasheet, 3M Distributor
152210-0200-GG Details Description
Related parts for 152210-0200-GG
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 16CH DELTA 38-QFN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 289POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf