Illinois Capacitor 153PPB102K
153PPB102K picture photo
Mfg. Part Number
153PPB102K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
153PPB102K.pdf
Availability of 153PPB102K
QUANTITY
153PPB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 153PPB102K
Internal Part NumberEIS-153PPB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153PPB102K
Related Links153PP, 153PPB102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
153PPB102K Details Description
Related parts for 153PPB102K
IC MPU Z180 20MHZ 100QFP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 L.104 datasheet.pdf