American Electrical, Inc. 1555.N0500.12
1555.N0500.12 picture photo
Mfg. Part Number
1555.N0500.12
Manufacturer
Product Category
Cable and Cord Grips
Brief Description
CABLE GRIP GRAY 5.5-12MM
Datasheet Download
1555.N0500.12.pdf
Availability of 1555.N0500.12
QUANTITY
1555.N0500.12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1555.N0500.12
Internal Part NumberEIS-1555.N0500.12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsKnockout Hole Sizes
Product Training ModulesCable Grip Overview
Video FileHow to Size and Assemble Cable Grips
Featured ProductCable Grips
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable and Cord Grips
SeriesSyntec®
TypeCable Gland
Cable Diameter0.22" ~ 0.47" (5.5mm ~ 12.0mm)
Thread Size1/2" NPT
Conduit Hub Size-
Panel Hole Size-
MaterialNylon
IncludesSealing Ring
ColorLight Gray
Ingress ProtectionIP54/68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1555.N0500.12
Related Links1555.N, 1555.N0500.12 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
1555.N0500.12 Details Description
Related parts for 1555.N0500.12
DIE SET datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 45A TO252-3 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERMINATION BLADE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf