Illinois Capacitor 155PHB600K2H
155PHB600K2H picture photo
Mfg. Part Number
155PHB600K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
155PHB600K2H.pdf
Availability of 155PHB600K2H
QUANTITY
155PHB600K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PHB600K2H
Internal Part NumberEIS-155PHB600K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PHB600K2H
Related Links155PHB, 155PHB600K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PHB600K2H Details Description
Related parts for 155PHB600K2H
IDC CABLE - MSD10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 2A 800V KBP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Micropower, Step-Up/Step-Down SW Regulator; Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf