Vishay Spectrol 157B104MX
157B104MX picture photo
Mfg. Part Number
157B104MX
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
157B104MX.pdf
Availability of 157B104MX
QUANTITY
157B104MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 157B104MX
Internal Part NumberEIS-157B104MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 157 Precision Industrial Bushing and Servo Mount Potentiometers
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series157
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157B104MX
Related Links157B, 157B104MX Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
157B104MX Details Description
Related parts for 157B104MX
CAP CER 3.9PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T30 9.06" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BOX PIN HEADER KIT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf