Illinois Capacitor 157LMX400M2BF
157LMX400M2BF picture photo
Mfg. Part Number
157LMX400M2BF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
157LMX400M2BF.pdf
Availability of 157LMX400M2BF
QUANTITY
157LMX400M2BF Order Process
Ship out your order
Specifications of 157LMX400M2BF
Internal Part NumberEIS-157LMX400M2BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMX
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2105 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157LMX400M2BF
Related Links157LMX, 157LMX400M2BF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
157LMX400M2BF Details Description
Related parts for 157LMX400M2BF
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf