EPCOS (TDK) B37987F1473K058
B37987F1473K058 picture photo
Mfg. Part Number
B37987F1473K058
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37987F1473K058.pdf
Availability of B37987F1473K058
QUANTITY
B37987F1473K058 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37987F1473K058
Internal Part NumberEIS-B37987F1473K058
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesB37987F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37987F1473K058
Related LinksB37987F, B37987F1473K058 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37987F1473K058 Details Description
Related parts for B37987F1473K058
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
16 WAY PLUG ASSY 22-18 MX150L datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
28+28 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf