Hammond Manufacturing 1585H15C1
1585H15C1 picture photo
Mfg. Part Number
1585H15C1
Brief Description
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 6'C
Datasheet Download
1585H15C1.pdf
Availability of 1585H15C1
QUANTITY
1585H15C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1585H15C1
Internal Part NumberEIS-1585H15C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1585H15(C,D)1.dwg1585H15(C,D)1.(igs.stp)
Series1585
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets15
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA L5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Current - Max15A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1585H15C1
Related Links1585, 1585H15C1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1585H15C1 Details Description
Related parts for 1585H15C1
UPS 500VA 300W 7OUT W/SOFTWARE datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 100POS M-M 1M datasheet.pdf
SWITCH NAVIGATION 4 WAY SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf