Nichicon LGN2W331MELC35
LGN2W331MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2W331MELC35
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGN2W331MELC35.pdf
Availability of LGN2W331MELC35
QUANTITY
LGN2W331MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2W331MELC35
Internal Part NumberEIS-LGN2W331MELC35
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2W331MELC35
Related LinksLGN2W33, LGN2W331MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2W331MELC35 Details Description
Related parts for LGN2W331MELC35
TRIAC 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE AGU 2A 32V 5AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COND ANVIL datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3PR BRAID 300V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf