Littelfuse 15E1CL8.25
15E1CL8.25 picture photo
Mfg. Part Number
15E1CL8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 15E 8.25KV BOLT
Datasheet Download
15E1CL8.25.pdf
Availability of 15E1CL8.25
QUANTITY
15E1CL8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15E1CL8.25
Internal Part NumberEIS-15E1CL8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current15A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension16.130" L x 3.000" W x 4.310" H (409.70mm x 76.20mm x 109.47mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15E1CL8.25
Related Links15E1C, 15E1CL8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
15E1CL8.25 Details Description
Related parts for 15E1CL8.25
THERM NTC 3300OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf