Hirose Electric Co Ltd FH23-51S-0.3SHW(09)
FH23-51S-0.3SHW(09) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-51S-0.3SHW(09)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-51S-0.3SHW(09).pdf
Availability of FH23-51S-0.3SHW(09)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH23-51S-0.3SHW(09) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-51S-0.3SHW(09)
Internal Part NumberEIS-FH23-51S-0.3SHW(09)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-51S-0.3SHW(09)
Related LinksFH23-51S-, FH23-51S-0.3SHW(09) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-51S-0.3SHW(09) Details Description
Related parts for FH23-51S-0.3SHW(09)
FIXED IND 100UH 100MA 6 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PC CRD PWR-INT SWTCH 24HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 10% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 790 MOHM datasheet.pdf
120UF 420V 25X25MM 105C 2000H datasheet.pdf