Micro Commercial Components (MCC) 15KP85CA-TP
15KP85CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
15KP85CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC R6
Datasheet Download
15KP85CA-TP.pdf
Availability of 15KP85CA-TP
QUANTITY
15KP85CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KP85CA-TP
Internal Part NumberEIS-15KP85CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Power Transient Voltage Suppressors
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KP85CA-TP
Related Links15KP8, 15KP85CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
15KP85CA-TP Details Description
Related parts for 15KP85CA-TP
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE TERM BLOCK 5 X 20MM datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LT4356-2 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND TWIST-PAIR 10' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf