Littelfuse 15KPA110C
15KPA110C picture photo
Mfg. Part Number
15KPA110C
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 187.53VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA110C.pdf
Availability of 15KPA110C
QUANTITY
15KPA110C Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA110C
Internal Part NumberEIS-15KPA110C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)115.83V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp187.53V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)84.5A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA110C
Related Links15KP, 15KPA110C Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA110C Details Description
Related parts for 15KPA110C
FIXED IND 6.8UH 4A 11 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HI-SIDE DRIVER PWM 14HTSSOP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 16A datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf