Microsemi Commercial Components 15KPA160CAE3/TR13
15KPA160CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA160CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 258.6VC R6
Datasheet Download
15KPA160CAE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA160CAE3/TR13
QUANTITY
15KPA160CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA160CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA160CAE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp258.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)58.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)