Littelfuse 15KPA170CA-HR
15KPA170CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA170CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA170CA-HR.pdf
Availability of 15KPA170CA-HR
QUANTITY
15KPA170CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA170CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA170CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA170CA-HR
Related Links15KPA1, 15KPA170CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA170CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA170CA-HR
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 300MA 610 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40V 250MA 4SSOP datasheet.pdf
IGBT 1000V 4A 25W TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IGBT 1200V 108A TO247 datasheet.pdf